Rady „SLADKÉ“

                                             smalt                                                                
Medové rady                                    
  • přidáte-li více medu do kynutého těsta, bude sice hutné, hůř se zpracovává, chutná ale přímo báječně
  • Pokud med časem zkrystalizuje, stačí ho zahřát ve vodní lázní, a je zase tekutý. Pozor na krásně tekuté barevné medy – bývají ředěné cukrovým sirupem a vodou.
  • Pokud používáte med při vaření a pečení, ztrácíte většinu jeho látek prospěšných zdraví – ty se totiž teplem ničí. Jestli chcete konzumovat med se všemi „plus“, přidávejte ho až do částečně vychladlého jídla nebo čaje.
 
Zbyla vám šlehačka?
Zmrazte si ji na později! Plech nebo mrazuvzdorný tác vyložte pečícím papírem a na něj naporcujte šlehačku (buď vytvořte pomocí cukrářského sáčku úhledné tvary, nebo prostě jenom navršte lžící kopečky). Vložte do mrazáku. Až šlehačka zmrzne, přemístěte ji do sáčků či plastové krabičky vhodné do mrazáku.
Mražené smetanové ,pusinky‘ jsou výborné třeba do kávy nebo horké čokolády.
 
Těsto se nelepí…
Jak úspěšně vyválet křehké těsto? Aby  nezteplalo a nezačalo se nepříjemně lepit,      dá se koupit  speciální váleček, který lze naplnit studenou vodou.
Bohužel je hodně drahý – ovšem řešení existuje.
Hladkou skleněnou láhev naplníme ledovou vodou, uzavřeme špuntem a můžeme vesele válet.
 
Mletí máku
Mletí v mlýnku a jeho následné čištění – to je pěkná dřina. Když místo toho použijete elektrický mlýnek na kávu, máte to bez práce.
Přidejte lžičku krystal cukru a mák. Mák se umele krásně do jemna.
 
Jak rozříznout dortový korpus
Pokud nemáte doma dlouhý nůž, nejlépe s pilkou, kterým dobře rozříznete korpus na dort, stačí, když kratším ostrým nožem naříznete korpus po okraji. Režnou nit pak zavedeme do naříznutého obvodu, překřížíme konce a tahem překrojíme korpus.
 
Čokoládové lístečky
Ráda pečete moučníky a při jejich zdobení byste chtěla čokoládové lístky, které vypadají jako živé?
Jednu stranu jedlého listu, například růže nebo jahody, potřete rovnoměrně čokoládou, tu nechte ztvrdnout a list pak opatrně stáhněte.
Získáme tak krásné čokoládové lístky.
 
Rovnoměrné upečení dortu
Pokud vidíme, že se nám dort během pečení uprostřed příliš zvedá, opravíme ho – vpíchneme do něj trubičku makaronu.
Pára jím unikne a korpus se zaručeně srovná.
 
Poleva bez trhlin
Aby  při krájení dortu nepopraskala citrónová nebo čokoládová poleva, namočte nůž do horké vody a pak teprve krájejte.
 
Bez popálenin u palačinek
Aby byly palačinky ve francouzském stylu krásně vláčné, použijeme následující trik. Díky němu si nepopálíte prsty a na pánev se dostane jen tolik tuku, kolik je třeba. Před smažením odlijte trochu oleje do misky, omyjte menší bramboru (slupka může zůstat) a rozkrojte ji napůl. Půlku brambory napíchněte na vidličku rovnou plochou dolů, namočte v misce s olejem a vytřete jí rozpálenou pánev. Po usmažení všech palačinek bramborovou mašlovačku jednoduše vyhodíte.
 
Ani drobek čokolády nazmar
Abychom se vyhnuli nepohodlnému krájení čokolády do pečiva, necháme tabulku dokonale vychladit v původním obalu (třeba i v mrazáku). Na podložce ji, stále zabalenou, opatrně roztlučeme paličkou na maso. Hmatem zkontrolujeme, jestli někde nezůstal větší kus, pak otevřeme obal. Drobty čokolády se nerozmažou po prkénku ani po rukou.
 
Babiččin chutný štrůdl
  • Strouhanku za stálého míchání opražíme na másle s krystalovým cukrem, až zezlátne a z cukru jsou karamelové kousky. Necháme vychladnout a těsto posypeme bez pomazání máslem. Štrůdlu dodá fantastickou vůni.
  • V zásobách je dobré mít stále rozinky v rumu a ořechy v medu.Štrůdl pak sladíme prakticky jen medem z ořechů.
  • Na zadělání těsta používáme sádlo – dodá mu větší vláčnost.
 
Příliš tekutou nádivku
která z buchet či šátečků vytéká, je potřeba zahustit. Švestková povidla můžete zahustit strouhaným perníkem, do tvarohové nádivky přidáme lžíci vanilkového pudinku a do marmelády lžičku škrobové moučky.
 
Přeslazené těsto na koláč
zachráníme, když do něho přidáme trochu jablečného octa nebo čerstvou citrónovou šťávu.
 
Aby buchta po vytažení z trouby šla z formy
nebo z plechu dobře vyklopit , vložte formu vymazanou tukem na chvíli do chladničky a pak teprve vysypejte moukou. Bude se snadno a rychle vyklápět.
 
Aby byl korpus na dort nadýchanější
nahradíme lžíci mouky solamylem/bramborovým škrobem.
 
Koláče z kynutého těsta
pečeme zprudka, při rychlém pečení jsou kypřejší.
 
K cukroví, které má zvláčnět
můžeme do krabice vložit celé jablíčko. Stejně tak můžeme vložit jablíčko do chlebníku, chleba zůstane pak déle čerstvý.
 
Cukrová poleva nebude tak rychle tuhnout
a bude se lépe roztírat, když do ní přidáme trochu kypřicího prášku.
 
Bílek snadněji ušleháme
když k němu přidáme špetku soli. Stejně pomůže, když před šleháním vyndáme vejce z lednice několik hodin předem.
 
Bílky šleháme na sníh bez přestání
až do požadované hustoty, jinak zvodnatí a už je neušleháme.
 
Ztvrdlý koláč
stačí potřít mlékem a chvilku zapéct v troubě – bude jako čerstvě upečený.
 
Váleček před válením těsta
dáme na hodinu do mrazáku, těsto se nám pak na něj nebude tolik lepit.
 
Koláč či buchta bude po upečení nadýchanější
když do těsta těsně předtím, než je nalijeme do např. bábovkové formy, vmícháme 3 lžičky horké vody. Troubu nesmíme pak během pečení otevírat min. 20 minut.
 
Tmavé kakao
Kakao, které přidáváte do moučníku bude tmavší, když ho zalijete horkým mlékem.
 
Suché mramorování
Nechcete-li, aby tmavé těsto v mramorové bábovce bylo suché, přidejte namísto kakaa trochu Nutely.
 
Lepivé těsto
Aby se tvarohové, bramborové, odpalované těsto při přípravě nelepilo na ruce i na vál, stačí při válení do něj přidat trochu škrobové moučky.
 
Tvarohovou nádivku na koláče
dáváme na těsto, které navrch poprášíme moukou. Tak těsto nezvlhne od měkkého tvarohu a dobře se propéká.
 
Nastavení tvarohu
Pokud během vaření zjistíme, že máme nedostatek tvarohu, nastrouháme do něj trochu vařených brambor. Tvarohu přibude a bude jemnější.
 
Staré kvasnice
Staré kvasnice se dají oživit, když je rozdrobíte najemno v misce a jemně posypete moučkovým cukrem.
 
Dvojnásobné množství sněhu ušleháte
když na každý bílek přidáte 1 lžíci studené vody.Vaječný bílek nikdy nešlehejte v hliníkové nádobě, jinak získá šedivý odstín.
 
Chybí vám kypřící prášek?
Nemáte-li v zásobě kypřící prášek do pečiva můžete jej nahradit 3 – 4 lžícemi rumu.
 
Kandované ovoce
Kandované ovoce se vám bude snadněji krájet a nebude se při krájení lepit na nůž, když ho předtím vložíte na 5 min. do mrazáku.
 
Lívanečky
zkuste do těsta přidat místo droždí prášek do pečiva. Je to lepší než kvasnice. A pro lahodnější palačinky – použijte místo mléka podmáslí.
 
Aby byl dortový korpus vláčný
je vhodné přidat olej. Trochu pomerančové kůry mu pak dodá i svěží aroma. Dortový korpus je lepší upéct den předem. Dá se pak snadněji tvarovat i vyřezávat.
 
Marcipán je lepší podsypávat
solamylem než cukrem. Cukr v chladničce povolí a macipán z dortu sjíždí a vlhne.
 
Aby měla poleva na moučníku patřičný lesk
musí se moučník polít záhy po vytažení z trouby, nebo naopak na vychladlý povrch moučníku nalít polevu co nejteplejší.
 
Smeta-fix proti zvlhnutí korpusů
Pokud nechcete, aby Vám dortový korpus zvlhl pod náplní (krémem nebo šlehačkovou náplní), je dobré korpus poprášit 1 balíčkem Smeta-fixu a teprve pak na něj navrstvit náplň tak, jak jste zvyklí.
 
Zamrazování korpusů
Pokud si rádi pečete do zásoby, abyste se při přípravě moučníků nezdržovali a mohli se např. více věnovat zdobení, je možné si korpusy napéci dopředu a zamrazit je. Piškot můžeme zmrazit až na 3 měsíce aniž by utrpěla jeho kvalita. Z jiných moučníků jdou dobře zmrazovat zákusky z odpalovaného těsta (věnečky a větrníky).
 
Nemáte rádi škraloup na pudingu?
Pokud nemáte rádi na pudingu škraloup nebo pokud potřebujeme puding bez škraloupu na přípravu krémů a náplní, je nejlepší překrýt teplý puding potravinářstkou fólií. Ne hrnec, ale položit folii přímo na puding.
 Některé další rady se nám neosvědčily (přikrýt puding pergamenem nebo ho poprášit moučkovým cukrem) – pergamen se na puding přilepí a moučkový cukr se rozpustí. Toto tedy doporučit nemůžeme. Pokud ale chcete puding bez škraloupu pouze na přípravu krémů, stačí puding při chladnutí promíchávat.
 
Želatina
Práce se želatinou patří k náročnějším kuchyňským pracím, v mnoha náplních je však nenahraditelná. Želatinu nejprve necháme nabobtnat ve vodě nebo šťávě a pak ji zahřejeme. Prvním úskalím želatiny je, že se musí opravdu pouze rozpustit zahřáním (ve vodní lázni nebo za stálého míchání na mírném ohni), ale nesmí přejít varem, jinak ztrácí želírovací schopnost. Pak zamícháme rozehřátou želatinu do náplně. Dalším úskalím želatiny tedy je, že náplň nejprve zůstává dlouho řídká (a kdyby se v této fázi nalila náplň na korpus, tak ten se nasákne), pak následuje poměrně krátká doba optimální hustoty a následuje rychlé ztuhnutí želatiny (v této fázi se již náplň nedá na korpus nalít – je možné ji ale v horké lázni znovu povolit a tuhnutí opakovat). Je tedy nutné pravidelně sledovat, jestli už směs tuhne. Pro zkrácení první „řídké“ fáze, můžeme dát náplň obsahující želatinu do lednice nebo do lázně s ledem – v takovém případě průběžně mícháme. I přesto se ale nemusíte želatiny bát. A pokud si nejste jisti, můžete také použít na ztuhnutí krému či náplně Želatinový ztužovač Dr.Oetker. Ten se jednoduše zamíchá s vodou a přimíchá do náplně, není nutno zahřívat.
 
Jablko pro křehkost pečiva
Vánoční pečivo pečeme několik týdnů před vánocemi a necháme ho rozležet uzavřené v nějaké nádobě (kamenina, dóza apod.) Aby drobné pečivo bylo co nejvíce křehké, přidáme do nádoby kousek oloupaného jablíčka.
 
K čemu perník na strouhání?
V obchodech se dá koupit Perník na strouhání. Je to suchý, ničím neplněný, tvrdší perník, který je výborný nastrouhaný na zdobení moučníků. Doporučujeme ho nastrouhat na ovocné koláče (nejlépe borůvkový ). Používá se stejně jako žmolenka – tj. zapéká se s ovocem, ale nevadilo by příliš, kdyby se perník na moučník nastrouhal až po upečení. Dále pak je nenahraditelný při pečení oblíbeného dortu „medovníku“ . Jiné použití: na zahušťování rajské omáčky.
 
Krájení dortu na dílky
Aby jednotlivé dílky dortu byly krásně hladké na ploše řezu, krájíme dorty teplým nožem. Připravíme si vyšší úzkou nádobu s teplou vodou a v ní nůž namáčíme. Po každém zakrojení nůž znovu do teplé vody namočíme a otřeme. Jinou možností, jak nahřát nůž, je přidržet ho nad sporákem, to ale není tak praktické.
 
Aromatický mák
Pokud máte rádi silnou vůni máku v náplních, doporučujeme před mletím mák na sucho opražit na teflonové pánvi. Mák bude mít intenzivnější aroma.
 
Pokud máme dort vyšší než formu
Pokud připravujeme vyšší dort, např. s větším množství krému, a nestačí nám výška formy, pak je vhodné „nastavit“ dortovou formu pečícím papírem. Uděláme to tak, že formu s dortem rozevřeme a kolem korpusu omotáme širší pás ustřižený z pečícího papíru. Pak okraj formy opět připevníme (přes papír) na dno. Do takto nastavené formy můžeme vrstvit krémy, želatinu nebo nalít na ovoce želé.
 
Nadýchané listové těsto
Šátečky nebo jiné dobroty z listového těsta budou krásně nadýchané, když je před pečením na několika místech propíchnete vidličkou.

 

Loupání mandlí
Oříšky a mandle se budou krásně loupat, když je přes noc necháte namočené v mléce.
 
Zbylé kynuté těsto
Zbylo vám vykynuté těsto? Zmrazte ho a příště budete mít koláče upečeny mnohem rychleji.

 

Šlehání žloutků
Pokud nejdříve šleháte žloutky s cukrem a potom přidáte máslo, koláč bude nadýchaný a lehký. Když napřed rozšleháte máslo s cukrem a až pak žloutky, těsto bude hutnější a křehčí. A když smícháte vše najednou, koláč bude pevný a vláčný.

                                           25849604-Čtyři-staré-kuchyňské-nádobí,-šlehač,-rmutování-a-metla-izolovaných-na-bílém-pozadí